Оренда житла у Львові: що варто знати та чого остерігатися

З орендою житла зіштовхується чи не кожен мешканець міста. Особливо актуально це для студентів останніх курсів, які планують залишатися у Львові після завершення навчання. Ми підготували кілька простих правил, які допоможуть безпечно та мудро орендувати житло.
Найважливіше – це документи. Безкоштовно проконсультуватися в питаннях оформлення договору Ви можете у Юридичному відділі «Об’єднання «Самопоміч» за адресою: Львів, площа Міцкевича 6/7 (п’ятий поверх).
Договір зазвичай підписують на рік або півроку. Платити треба одразу за перший та останній місяці. Комунальні послуги оплачують самостійно. Якщо ж гроші за них отримує господар квартири, то необхідно брати з нього розписку. Коли оглядаєш квартиру – треба перевірити, чи працюють крани, електрика, газопостачання. А коли заселяєшся до неї, можна зіткнутись із тим, що власник захоче зробити опис свого майна.
Але ж де шукати саму квартиру? Найпопулярнішими є три варіанти: звернення до ріелторів, звернення до знайомих та розміщені в соцмережах оголошення.
Знайти квартиру за допомогою ріелтора доволі просто, пояснює Ігор, який працював в одному Львівських агентств нерухомості. Треба лише обрати квартиру на сайті агентства та записатися на її перегляд. Якщо помешкання сподобалося – підписати договір оренди. Фактично, головні завдання ріелтора – звести орендаря з орендодавцем, перевірити документи на квартиру та скласти письмовий договір між ними.
«Доволі часто у базі компанії, де я працював, фігурували досить посередні квартири – без ремонту, без меблювання, розташовані далеко від центру. Але навіть таке житло коштувало дорого – від 6 тисяч гривень», – розповідає Ігор.
Співробітники цієї компанії повинні були шукати привід, щоб підняти для клієнта ціну. У хід йшло все, навіть предмети інтер’єру: якщо у квартирі є старий кондиціонер, скрипучий диван або допотопна мікрохвилівка – вартість оренди одразу зростала.
Зарплата ріелтора залежить від того, наскільки добре він «втюхує» погані квартири за високу ціну. Щойно клієнт підписав договір – ріелтор отримує відсотки. За словами Ігоря, в його компанії ця частка становила 20%.
«Я декілька разів користувалася послугами ріелторів, і жодних претензій до них не було, – розповідає Настя, дизайнер однієї із львівських друкарень. – Так з їхньою допомогою я знайшла дуже затишний приватний дім у Кривчицях. Все було добре, поки господар будинку – 60-річний пан – не почав розпитувати, чи є у мене хлопець, і не став пропонувати знижки на житло за певні послуги. Тому довелося переїжджати».
Варіант шукати квартиру самому, без посередників, теж не ідеальний. Це постійні побоювання, чи не виявиться власник житла шахраєм. Якщо навіть деякі офіційні ріелтори можуть «підсунути» некомфортні квартири або заманювати на перегляд фальшивими фотографіями, то ще вже казати про зовсім незнайомих людей?
Одне з головних правил оренди житла – не покладатися на усні домовленості, навіть якщо господарі квартири і видаються вартими довіри. Але проблема в тому, що й підписаний із власником квартири договір мало що гарантує. Нерідко трапляються ситуації, коли квартирантів просять на вихід, хоча у договорі прописані зовсім інші терміни. Єдиний вихід – судитися з несумлінним орендодавцем. Але мало хто з квартирантів має на це час і натхнення.
«Два роки тому я орендувала житло за допомогою знайомих. Вони порекомендували мені квартиру неподалік від Філармонії, де жили майже два роки. Квартира була просторою і затишною, район – доволі тихим, за кімнату треба було платити дві тисячі гривень та комунальні. Я підписала з господарем договір оренди на рік. І прожила там лише один місяць, оскільки він раптом повідомив, що квартира вже продається і я маю її звільнити. Якомога швидше», – згадує Настя.
«Це ніби лотерея. Наприклад, в одній з квартир, яку ми з дружиною орендували на рік, ми прожили менше півроку. Власниця зненацька повідомила нам, що її дочка одружується і нам треба якнайскоріше з’їжджати, – розповідає Василь, аспірант Інституту українознавства імені І. Крип'якевича Національної академії наук України. – Щоправда, вона одразу повернула нам заставу. Іншого разу ми орендували будинок, у якого виявилося одразу два власника. Один з них постійно приходив до нас, розмахував якимись паперами, погрожував і вимагав, щоб ми забиралися з його будинку».
У соцмережах все частіше з’являються тематичні спільноти для пошуку житла. Однією з найпопулярніших залишається група у фейсбуці «Оренда У Львові БЕЗ маклерів !Rent Lviv !No Makler!».
Схема роботи групи дуже проста. Орендодавці публікують пропозиції, потенційні орендарі постійно проглядають стрічку групи та напряму зв’язуються з господарями. Відгуки залишають у коментарях. Запорука успіху – не тільки зручність та доступна ціна квартири, але й репутація її власника. Втім, користувачі можуть перевірити далеко не кожного власника квартири або орендаря.
Цікаву історію з власного досвіду нам розказала Юля, адміністратор одного з львівських мережевих кафе: «Ми з подругою знімали квартиру, яку знайшли у групі «Оренда У Львові БЕЗ маклерів !Rent Lviv !No Makler!». Ціна була адекватною, умови хороші. Єдина вимога – вчасна оплата оренди. Ніщо не віщувало неприємностей, – продовжує Юля, – аж поки мені не почав постійно дзвонити співробітник колекторської контори. Виявилося, що цю квартиру господарка придбала у кредит і нічого не виплачує за неї, заборгувавши банку вже сто тисяч доларів. Колектор настирливо вимагав у мене контакти господині. Спочатку він пропонував за це тисячу доларів, але потім став залякувати тим, що вона ніби вже переоформила на мене право власності й тепер я маю виплачувати увесь борг. До речі, за його словами, мій номер він взяв у місцевому банку, де я завжди платила комунальні послуги.
Власниця, дізнавшись про це, не дуже здивувалась. Вона пообіцяла наступного дня приїхати та все пояснити. А вже невдовзі повідомила, що проблему вирішено, але я можу з’їжджати, якщо хочу. І майже одразу відключила телефон».
Звичайно, світ не без добрих людей і чесних орендодавців та ріелторів більше, ніж поганців. Проте щодо житла зайва обережність не буде зайвою. А допомогти розібратися у документації та з правовими моментами вам завжди допоможуть у Юридичному відділі «Об’єднання «Самопоміч». Консультації безкоштовні.

Comments are closed.